شاخه اندازی اطلاعات شناسنامه شناسنامه

شاخه: اندازی اطلاعات شناسنامه شناسنامه الکترونیکی خبر اقتصادی

گت بلاگز سیاسی امانوئل مکرون مدیر جمهور فرانسه کیست؟ دیدگاهش راجع به کشور عزیزمان ایران چیست؟

سرانجام مسابقه نفس گیر انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه با پیروزی امانوئل مکرون ۳۹ ساله آخر یافت، و این بانکدار جوان که سابقه تصدی وزارت اقتصاد دولت کنونی فرانسه

امانوئل مکرون مدیر جمهور فرانسه کیست؟ دیدگاهش راجع به کشور عزیزمان ایران چیست؟

سرانجام مسابقه نفس گیر انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه با پیروزی امانوئل مکرون ۳۹ ساله آخر یافت، و این بانکدار جوان که سابقه تصدی وزارت اقتصاد دولت کنونی فرانسه را هم دارد، کلید کاخ الیزه را جهت ۵ سال آینده به دست گرفت.

فرانسه با جمعیتی نزدیک به ۶۲ میلیون نفر، و تولید ناخالص داخلی ۵/۲ تریلیون دلاری ششمین اقتصاد برتر دنیا و در کنار آلمان یکی از موسسین و قدرت های برتر اتحادیه اروپاست که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تنها نماینده دارای حق وتو این اتحادیه در شورای امنیت شرکت ملل است.

به همین علت فرانسه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران همواره دارای اهمیت بوده هست. در دوره پسابرجام هم فرانسه از پیشتازان سرمایه گذاری در کشور عزیزمان ایران بوده، و به گفته موریل پنیکاد، سفیر فرانسه در سرمایه گذاری خارجی نشانه فرانسه در کوتاه مدت زیاد کردن حجم سرمایه گذاری ها در کشور عزیزمان ایران به سطح یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو است.

امانوئل مکرون مدیر جمهور فرانسه کیست؟ دیدگاهش راجع به کشور عزیزمان ایران چیست؟

این مقام فرانسوی همچنین ارزش مبادلات دو کشور را در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو بیان کرد و افزود: این رقم نسبت به سال۲۰۱۵ حدود ۲۳۵ درصد زیاد کردن داشته است.

با این مقدمه راجع به مناسبات پیش روی کشور عزیزمان ایران و فرانسه در دوره ریاست جمهوری امانول مکرون نکاتی چند قابل توجه است:

۱- نخست اینکه امانوئل مکرون در ۳۹ سالگی و با حزبی که هنوز یک سال هم از تاسیس آن نگذشته به ریاست جمهوری فرانسه رسیده، و طبعا رویکردهای وی به خاص در سیاست خارجی مانند دیگر احزاب سابقه دار فرانسه مشخص و روشن نیست.

۲- توصیه دوم اینکه از امانوئل مکرون به علت سابقه کم در سیاست، موضع براق و مشخصی راجع به کشور عزیزمان ایران وجود ندارد. در نتیجه دستگاه دیپلماسی کشور عزیزمان ایران می تواند پیش از شروع تلاش ها جهت ایجاد ذهنیت منفی علیه کشور عزیزمان ایران در نگاه این سیاستمدار جوان، دست به کار شود، و بستر تعامل مثبت و متعادل با فرانسه تحت مدیریت مکرون را ایجاد کند.

سرانجام مسابقه نفس گیر انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه با پیروزی امانوئل مکرون ۳۹ ساله آخر یافت، و این بانکدار جوان که سابقه تصدی وزارت اقتصاد دولت کنونی فرانسه

۳- توصیه سوم ریل گذاری تازه در مناسبات کشور عزیزمان ایران و فرانسه است که بعد از برجام و در ۴ بهمن سال ۱۳۹۴ ، با سفر حسن روحانی مدیر جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به فراانسه صورت گرفت. سفری که به علت گستردگی توافقات دوجانبه، فصل نوینی را در روابط کشور عزیزمان ایران و فرانسه گشود.

در این سفر علاوه بر قرارداد خرید ۱۰۰ فروند هواپیمای ایرباس از فرانسه، قراردادهایی با شرکت های بزرگ خودروسازی، نفت و گاز، راه سازی، راه آهن و شیلات فرانسه منعقد شد، و روابط پایتخت کشور عزیزمان ایران – پاریس را دست کم در حوزه اقتصادی وارد فاز تازه ای کرد.

نکته مهمتر اینکه، بخش عمده این قراردادها در حوزه وزارت اقتصاد، صنعت و امور دیجیتال فرانسه تعریف شده است است که امانوئل مکرون در آن تاریخ تصدی این وزارتخانه را به عهده داشت.

۴- توصیه چهارم اینکه امانوئل مکرون به رغم رویکردهای شدید سکولاریستی، در عنوان اسلام، مهاجرت و کشورهای اسلامی نگاه بازتری دارد، چنانکه در مساله الجزایر رسما دوره اشغالگری فرانسه را دوره وحشیگری دانسته و آن را «جنایت علیه بشریت» نامیده است.

مکرون دست کم تا کنون در مواضع خود نگاه سازنده تری در تعامل با کشورهای اسلامی داشته و بارها از سیاست های تبعیض آمیز علیه مهاجران، به خاص جمعیت مسلمانان فرانسه انتقاد کرده است.

۵- توصیه پنجم مربوط به نگاه امانوئل مکرون به خاورمیانه هست. در این خصوص جمع بندی مواضع مکرون در دوران مسابقه انتخاباتی را می توان چنین برشمرد:

امانوئل مکرون مدیر جمهور فرانسه کیست؟ دیدگاهش راجع به کشور عزیزمان ایران چیست؟

الف) مکرون همواره خود را دوست اسراییل معرفی کرده و فرانسه را در قبال امنیت رژیم صهیونیستی متعهد دانسته هست. هر چند این رویکرد به غلظت نگاه نیکلا سارکوزی رئییس جمهور اسبق فرانسه نیست.

ب) حمایت صریح مکرون از حمله موشکی اخیر آمریکا به فرودگاه الشعیرات ارتش سوریه ، تصریح وی بر ضرورت کناره گیری بشار اسد از هرم قدرت در سوریه، و حمایت از موضع معارضان سوری بخشی از دغدغه ها در خصوص سیاست خاورمیانه ای امانوئل مکرون هست، که با نگاه منطقه ای جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران تمایز دارد.

با این همه مکرون بارها تاکید کرده که راه حل بحران سوریه سیاسی هست، و این موضع می تواند نقطه مثبتی جهت حمایت ازمذاکرات صلحی باشد که محور ایران، روسیه و ترکیه در آستانه شروع کرده اند.

ج) عنوان دیگری که نباید از نظرها دور داشت توجه خاص پاریس به بازار خرید سلاح در کشورهای حاشیه خلیج فارس هست. فرانسه در سال های اخیر بیش از ۲۰ میلیارد دلار سلاح و ادوات نظامی به خاص به عربستان و قطر فروخته هست. در برابر هم این دو کشور سرمایه گذاری زیادی در فرانسه انجام داده اند که در شرایط کنونی اقتصاد فرانسه جهت مدیر جمهوری با تجربه بانکداری و تصدی وزارت اقتصاد در فرانسه دارای اهمیت است.

سرانجام مسابقه نفس گیر انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه با پیروزی امانوئل مکرون ۳۹ ساله آخر یافت، و این بانکدار جوان که سابقه تصدی وزارت اقتصاد دولت کنونی فرانسه

با این همه امانوئل مکرون در مواضع انتخاباتی خود تصریح کرده: «فرانسه نباید در بازی قدرت میان دو کشور مهم منطقه مداخله کند… فرانسه باید هم با کشور عزیزمان ایران حرف بزند هم با عربستان سعودی». وی همچنین از حمایت بی اندازه پاریس از عربستان سعودی انتقاد کرد ولی گفت: البته نباید روابط با کشور عزیزمان ایران گونه ای باشد که امنیت عربستان و اسرائیل را ترساندن کند».

عبارات مهم : انتخابات ریاست جمهوری – عربستان سعودی
این نگاه برابر اگر در مرحله عمل هم محقق شود، فرصتی جهت دستگاه دیپلماسی کشور عزیزمان ایران جهت تعامل زیاد با فرانسه جهت حمایت از عقلانیت و مقابله با افراط در منطقه به شمار می آید.

نتیجه

در مجموع مواضع سیاست خارجی امانوئل مکرون نشان داده که تمایز فاحشی با سلف خود فرانسوا اولاند ندارد، و جایگاه ممتاز منطقه ای کشور عزیزمان ایران را به رسمیت می شناسد. حمایت مکرون از توازن مسابقه میان کشور عزیزمان ایران و عربستان گویا تاکید وی بر ثبات در منطقه هست، و همکاری وی در پایه ریزی دور تازه مناسبات و تعاملات اقتصادی با کشور عزیزمان ایران برگ برنده ای جهت پایتخت کشور عزیزمان ایران هست، تا با استفاده از سیاست فعال در تعامل با پاریس از ظرفیت این کشور بزرگ در جهت امنیت و صلح در منطقه و رشد تعاملات برابر اقتصادی بهره بردارد.

منبع : یوسف اسماعیلی/ مفسر جام جم آنلاین

امانوئل مکرون مدیر جمهور فرانسه کیست؟ دیدگاهش راجع به کشور عزیزمان ایران چیست؟

واژه های کلیدی: انتخابات ریاست جمهوری | عربستان سعودی | سرمایه گذاری | ریاست جمهوری | عربستان | فرانسه | اقتصاد | اقتصادی | پاریس | سیاست | خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz