شاخه اندازی اطلاعات شناسنامه شناسنامه

شاخه: اندازی اطلاعات شناسنامه شناسنامه الکترونیکی خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار کنکور و دانشگاه رشته‌های ناکارآمد دانشگاهی از بین بردن می‌شوند / وزیر علوم

وزیر علوم گفت: برنامه‌ای در تمام دانشگاه‌های کشور اجرا کردیم که رشته‌های تازه بر اساس نیاز روز ایجاد شود و از بین بردن بعضی رشته‌های ناکارآمد هم در دستور کار قر

رشته‌های ناکارآمد دانشگاهی از بین بردن می‌شوند / وزیر علوم

وزیر علوم: رشته های ناکارآمد دانشگاهی از بین بردن می شوند

عبارات مهم : آموزش

وزیر علوم گفت: برنامه ای در تمام دانشگاه های کشور اجرا کردیم که رشته های تازه بر اساس نیاز روز ایجاد شود و از بین بردن بعضی رشته های ناکارآمد هم در دستور کار قرار گرفت.
به گزارش مهر، منصور غلامی شامگاه امروز در حاشیه نخستین روز سفر خود در جمع خبرنگاران در اهواز اظهار کرد: دانشگاه شهید چمران اهواز جزو دانشگاه های خوب و مطرح کشور هست، طبعاً به لحاظ بنیه علمی و اساتید خوب و باتجربه از مراکز علمی مطرح و مهم کشور محسوب می شود.

وی افزود: خوشبختانه امروز از چند فعالیت تولید قطعات و آزمایش های شیمی دیدار و پروژه هایی را نیز افتتاح کردم. امیدوارم جهت این مجموعه، آزمایشگاه های شیمی با تجهیزات مدرن تهیه شود چون اساتید شیمی در کشور جزو پیشتازان تحقیقات علمی هستند.

رشته‌های ناکارآمد دانشگاهی از بین بردن می‌شوند / وزیر علوم

غلامی با اشاره به اینکه انتظار جامعه و بخش های متفاوت این است که تحقیقات به سمت کاربردی شدن حرکت کند، بیان کرد: گروه های متفاوت رشته شیمی، توانایی کاربردی شدن در صنعت را دارند و امیدوارم فعالیت های دانشگاه شهید چمران نیز به سمت نتیجه گیری در جامعه هدایت شود.

وزیر علوم با اشاره به پدیده گردوغبار و با اشاره به اینکه پدیده گردوغبار به صورت وسیع در دنیا رخ داده هست، گفت: در منطقه ای قرار گرفتیم که عوارض جنبش کننده این پدیده بسیار است که از آن جمله می توان به کم کردن منابع آبی، انسداد مسیر آب های جاری در کشورهای همسایه و حتی وجود منابع تولید گردوغبار در کشورهای همسایه اشاره کرد.

وزیر علوم گفت: برنامه‌ای در تمام دانشگاه‌های کشور اجرا کردیم که رشته‌های تازه بر اساس نیاز روز ایجاد شود و از بین بردن بعضی رشته‌های ناکارآمد هم در دستور کار قر

توسعه همکاری دانشگاه ها و محیط زیست

غلامی افزود: این عوامل، پدیده ای با چنین شدتی در کشور ایجاد کرده و طبعاً کنترل و مهار این پدیده گسترده در کوتاه مدت هم میسر نیست؛ مراکز متفاوت دانشگاهی در کنار متولی مهم آن یعنی شرکت محیط زیست فعالیت می کنند. از سال آینده همکاری های خیلی نزدیکی بین شرکت محیط زیست و دانشگاه های کشور از جمله دانشگاه های مستقر در منطقه جهت حل این معضل یا کم کردن آثار آن شکل می گیرد.

وی در پاسخ به لزوم زیاد کردن سرانه دانشگاه شهید چمران اهواز عنوان کرد: بودجه ها یک مدلی در شرکت برنامه وبودجه دارند که شاید دانشگاه ها از این مدل توزیع بودجه رضایت ندارند ولی جهت زیاد کردن آن در هر دانشگاه باید ابتدا کارشناسان این شرکت را قانع کرد.

رشته‌های ناکارآمد دانشگاهی از بین بردن می‌شوند / وزیر علوم

نمی توان همه ظرفیت دانشگاه ها را به بومی ها تخصیص داده شده است داد

غلامی در ارتباط با عدم توازن تعداد دانشگاه های خوزستان با جمعیت دانش آموزی این استان نیز بیان کرد: سنجش و پذیرش دانشجو بر اساس آزمون، نمره و یا سوابق تحصیلی صورت می گیرد؛ بنابراین با وجود اینکه یک امتیازی جهت داوطلبان بومی قائل می شوند ولی نمی توان همه ظرفیت دانشگاه ها را به داوطلبان بومی تخصیص داده شده است داد.

وزیر علوم ادامه داد: استان خوزستان یکی از استان های دارای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نسبتاً زیاد هست، همچنین خوشبختانه جمعیت جوان این استان هم اوج هست.

وزیر علوم گفت: برنامه‌ای در تمام دانشگاه‌های کشور اجرا کردیم که رشته‌های تازه بر اساس نیاز روز ایجاد شود و از بین بردن بعضی رشته‌های ناکارآمد هم در دستور کار قر

غلامی یادآور شد: چند مأموریت قانونی در وزارت علوم داریم که از آن جمله می توان به ساماندهی مراکز آموزش عالی اشاره کرد؛ امروزه مباحث بسیاری مثل کیفیت آموزش عالی، فارغ التحصیلان اشتغال و همچنین تحقیقات کاربردی مطرح می شود که در قالب ساماندهی آموزش عالی باید به آنها پرداخت.

وزیر علوم با تأکید بر لزوم جلوگیری از زیاد کردن تعداد مراکز آموزش عالی در نقاط بدون ضرورت گفت: مراکز آموزش عالی باید از لحاظ استاد و تجهیزات ارتقای کیفی پیدا کنند.

رشته‌های ناکارآمد دانشگاهی از بین بردن می‌شوند / وزیر علوم

دانشگاه ها باید مأموریت گرا باشند

غلامی با تأکید بر اینکه دانشگاه ها باید مأموریت گرا باشند، اضافه کرد: هیچ لزومی ندارد که همه دانشگاه ها به یک مرکزی جامع با تمامی رشته ها تبدیل شوند بلکه بر اساس توانمندی های خود و ظرفیت های منطقه باید به انجام کار تخصصی بپردازند.

وی در ادامه بیان کرد: اگر دانشگاه ها مأموریت گرا باشند آن وقت تحقیقات کاربردی خروجی کار خواهد بود و کیفیت آموزشی نیز ارتقا پیدا می کند. همچنین توزیع امکانات به سطح گسترده انجام نمی شود، با توجه به محدودیت منابع مالی اگر تعداد دریافت کنندگان زیاد کردن پیدا کنند (سهم کمتری به واحدها می رسد) این ضعف همچنان ادامه پیدا می کند.

غلامی با اشاره به اینکه دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه مهم و مادر استان و دارای سابقه در همه رشته ها و گروه های تحصیلی هست، بیان کرد: امروز بازدیدی از یک پروژه فنی ساخت پمپ های سرچاهی نفت داشتیم که نشان دهنده زمینه خوب حضور دانشگاه ها و اساتید در صنعت بزرگ نفت است.

وزیر علوم با تأکید بر لزوم مأموریت گرا شدن دانشگاه های تازه و جوان ادامه داد: همین پروژه نشان داد که اساتید دانشگاه می توانند در سطح حرفه ای پروژه های مورد نیاز را به لحاظ فنی و هایتک انجام دهند، در نتیجه باید از این ظرفیت ها بهره مند شد.

حذف رشته های ناکارآمد

غلامی در ارتباط با از بین بردن رشته های ناکارآمد گفت: برنامه ای را در تمام دانشگاه های کشور طی سال های اخیر تحت عنوان روش دانشگاه اجرا کردیم که در جهت آن رشته های تازه بر اساس نیاز روز ایجاد و از بین بردن و عوض کردن بعضی رشته های ناکارآمد موجود در دستور کار قرار گرفت.

وی خبر داد: در زمینه توسعه روابط بین الملل علمی دانشگاه ها تحت عنوان تعاملات بین المللی که گاهی مواقع به عنوان دیپلماسی علمی مطرح شده است اکثریت دانشگاه ها ضمن علاقه مندی توان و ظرفیت علمی هم دارند.

۲۳۰ میلیون دلار فروش فناوری حاصل از دانش

غلامی در ادامه با اشاره به حمایت خاص وزارت علوم از این روابط و فراهم کردن شرایط ایجاد آن گفت: در حال حاضر بیش از ۱۵۰ پروژه تحقیقاتی یکسان با کشورهای دیگر دنیا در دانشگاه های متفاوت داریم؛ فروش فناوری های حاصل از دانش را امسال تا ۲۳۰ میلیون دلار داشتیم که زیاد کردن آن در سال آینده آینده نگری می شود. شرکت های دانش بنیان و همچنین پارک های علم و فناوری نیز یک گردش مالی بسیار خوبی را در زمینه تبدیل فناوری های تازه به صنعت و فروش کارهای حاصل از آن داشتند؛ افق بسیار خوبی پیش روی این نوع صنعت در کشور وجود دارد.

وزیر علوم بیان کرد: در آخر ابراز امیدواری کرد: همین که اعتقاد پیدا شده است تا به بخش شخصی بازار علم و فناوری ورود پیدا کنند خودش نعمتی است.

واژه های کلیدی: آموزش | آموزشی | فناوری | دانشگاه | دانشگاه | اخبار کنکور و دانشگاه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz