شاخه اندازی اطلاعات شناسنامه شناسنامه

شاخه: اندازی اطلاعات شناسنامه شناسنامه الکترونیکی خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری خروس‌باز می‌ماندم داماد نقی نمی‌شدم

به گزارش جام جم، هومن حاجی عبداللهی از سری دوم سریال «پایتخت» با خانواده معمولی ها همراه شد. رحمت ابتدا یک خروس باز بود، ولی از سری سوم به بعد این شخصیت از این

خروس‌باز می‌ماندم داماد نقی نمی‌شدم

خروس باز می ماندم داماد نقی نمی شدم

عبارات مهم : سریال

به گزارش جام جم، هومن حاجی عبداللهی از سری دوم سریال «پایتخت» با خانواده معمولی ها همراه شد. رحمت ابتدا یک خروس باز بود، ولی از سری سوم به بعد این شخصیت از این شغل شریف! فاصله گرفت و نماینده قشر نوکیسه ای از جامعه شد که هر لحظه دوست دارند در چشم مردم باشند. رحمت به مرور و با تولید هر فصل از سریال پایتخت زیاد به خانواده نقی معمولی نزدیک شد و نقش اش هم در قصه پررنگ تر و تاثیرگذارتر. حاجی عبداللهی در سری پنجم این سریال، آرایشگاه باز کرده و گریمش هم متفاوت از فصل های قبلی این سریال بود، حتی مش طلایی جلوی موهایش گاهی دستمایه شوخی نقی و اطرافیانش هم می شد. او در این فصل از سریال زیاد از هر لحظه همراه خانواده نقی بود و به همین دلیل، درگیر اتفاقات عجیب و غریبی شد که شاید در خواب هم نمی دید. به بهانه بازی حاجی عبداللهی در سریال پایتخت 5 با او به گفت وگو نشستیم.

رحمت جزو کاراکترهایی است که به مرور و در هر فصل از سریال پایتخت پخته تر شد. ابتدا خروس باز بود و حالا آن قدر در خانواده نقی جا گرفته که قرار است با فهیمه ازدواج کند. راجع به روند حضور رحمت در پایتخت بگویید که ابتدا در قالب یک شخصیت فرعی وارد قصه شد، ولی حالا خودش جزو کاراکترهای مهم است و اتفاقات جدیدی را در روند قصه رقم می زند؟
طراح کار و شخصیت های این سریال محسن تنابنده هست. هر اتفاقی که در این سریال جهت کاراکترها رقم می خورد زاده فکر و خلاقیت اوست. تنابنده هر آنچه در ذهنش جهت شخصیت های قصه طراحی می کند، در تعامل با خشایار الوند، نویسنده مجموعه پایتخت در میان می گذارد و او هم به نگارش درمی آورد. یعنی همه دیالوگ ها، اتفاقات، طراحی شخصیت ها، کی با کی ازدواج کند، چه مساله ای در قصه پیش بیاید و … همه و همه حاصل این همکاری است.

رحمت مثل فصل های گذشته سریال پایتخت برایش اتفاقات عجیب و غریب می افتد. من این افتخار را دارم که با مردها مقدم، تنابنده و دیگر دوستان سریال پایتخت همکاری کنم. مردم در پایتخت5 هر آنچه را دوست دارند، دیدند و بازخورد بالای مخاطبان نشان داد مجموعه را خیلی دوست دارند. همچنین نظرسنجی ها گواه بر این است این سریال تلویزیونی پربیننده ترین برنامه نوروز 97 تلویزیون بود. من هم نقشم را در سریال پایتخت خیلی دوست دارم و تلاش می کنم بخوبی از عهده اش برآیم.

به نظرتان اگر رحمت خروس باز می ماند، موقعیت ها و وقت های بیشتری در قصه برایش خلق نمی شد.
این عنوان را چه کسی می گوید و بر چه اساسی؟

من به عنوان مخاطب سریال پایتخت می گویم. به نظرم رحمت در حرفه خروس باز، وقت های طنازی بیشتری داشت؟
موافق نیستم. اگر رحمت خروس بازی می ماند این شخصیت تک بعدی می شد. شاید در قصه جای پرداخت زیاد هم نداشت یا نمی توانست خیلی در خانواده نقی راه پیدا کند. به نظرم عوض کردن شغل جهت شخصیت رحمت مورد نیاز بود و این شخصیت را از تک بعدی خارج کرد. ضمن این که موقعیت طنازی در حرفه های دیگر جهت رحمت زیاد شد و همین به نمک شخصیت اضافه کرد.

پس فکر می کنید این عوض کردن شغل، رحمت را از تک بعدی بودن خارج کرد؟
بله، چون در غیر این صورت خیلی کشش نداشت تا در قصه بماند.

شما از نقش تنابنده صحبت کردید، ولی به طور مسلم به عنوان بازیگر، خالق شخصیت رحمت در مجموعه هستید و اگر ایده های شما هنگام اجرا نباشد، بدون تردید نقش شکل نمی گیرد. با این توصیف یعنی شما هیچ نقشی جهت خلق و قوام شخصیت رحمت نداشتید؟!
بله، من بازیگر مجموعه پایتخت هستم و نقش رحمت را بازی می کنم ولی شکل گیری این شخصیت و اوج و پایین هایش و افت و خیزهایش در قصه به عهده کسی است که قصه را طراحی کرده و من هم آن را اجرا کردم. در طول کار هم پیشنهادهای ریزی راجع به کاراکتر می دادم. اگر پذیرفته می شد اجرا می کردم و اگر هم نه که در کار نمی گذاشتیم.

ولی این گونه کار کردن این معنا را نمی دهد که نقش بازیگر در شکل گیری شخصیت خیلی خنثی است؟
تعامل در کار وجود داشت، گاهی هم پیشنهادها پذیرفته می شد. هنگامی که محسن تنابنده کار را بهتر از من می شناسد و به بازی ها اشراف دارد، آیا این اتفاقات خوب نیفتد؟ همین باعث شد سریال پایتخت هم پربیننده ترین مجموعه نوروز امسال باشد.

شخصیت رحمت در فصل های قبلی زرنگ تر بود، ولی به مرور و بویژه در فصل پنجم به قول معروف تو سری خور و مظلوم شده است هست. چطور شد به اینجا رسید؟
این که رحمت ابتدا زرنگ و زبل بوده و حالا از نگاه شما مظلوم شده، چیزی است که تیم سریال به آن رسیده و در تعامل با نویسنده به نگارش درآمده است.

رابطه بین رحمت و برادران دو قلویش رحمان و رحیم هم خوب از آب درآمده هست. چه مقدار از اتفاقات و دیالوگ های رد و بدل شده است میان آنها بداهه بود؟
در بعضی صحنه ها بداهه داشتیم، اگر خوب بود، پذیرفته و گرنه از بین بردن می شد. اصولا در سریال پایتخت تعامل مردها تنابنده و مقدم به نتیجه های خوب منتهی می شود. آنها سال هاست با هم کار می کنند و قلق یکدیگر را می دانند. وظیفه ما هم مشخص است و به عالی ترین شکل به وسیله این دو دوست عزیز هدایت می شویم تا کارمان را جلوی دوربین درست انجام بدهیم.

سیروس مقدم تا چه میزان دست شما را جهت نقش باز می گذاشت؟
آقای مقدم به بازیگر آرامش می دهد و احترام زیادی می گذارد. اخلاق بسیار خوب و حرفه ای در کار دارد. کار با او خیلی راحت هست، چون حواسش به تک تک شرح است.

به نظرتان شخصیت رحمت چقدر توانایی دارد که در سریال پایتخت باقی بماند؟
این مساله به تصمیم سه نفره مردها مقدم و تنابنده و زن غفوری بستگی دارد. ممکن است من در پایتخت شش باشم و شاید هم نباشم. همه چیز بستگی به تصمیم این سه دوست
دارد.

شما در مصاحبه های یکی دو سال اخیرتان اعلام کرده اید اولویت تان بازیگری است تا اجرا. آیا حضور پررنگ تان در پایتخت 5 باعث شده است راه شما در عرصه بازیگری بازتر شود؟
من از اول بازیگر بودم، ولی بر اساس اتفاقات در حیطه اجرا ماندم. البته در همان مقطع هم گریزی به بازیگری می زدم. به عنوان مثال سال 82 در فیلم «چند می گیری گریه کنی» بازی کردم یا در فیلم «آهوی پیشونی سفید» و چند سریال بازی کردم. من هرگز از دغدغه مهم ام غافل نماندم و هنگامی که در بازیگری به ثبات رسیدم، ترجیح دادم آن را ادامه بدهم و کمتر اجرا داشته باشم.

پس علاقه مند به بازیگری بودید، ولی پیشنهادهای خیلی خوبی در این سال ها به شما نشد؟
ولی اگر پیشنهاد خوب می شد و کیف می کردم از نقش، سریع دعوت را قبول می کردم و جلوی دوربین می رفتم.

وقتی بازیگری، یک کاراکتر را خیلی خوب بازی کند، معمولا زیاد پیشنهادهای بعدی که به او می رسد شبیه همان کاراکتر هست. اگر پیشنهادی شبیه نقش رحمت داشته باشید، می پذیرید؟
امکان ندارد قبول کنم. به هیچ وجه نقش کلیشه ای را نمی پذیرم. نقش هایی را هم که تا الان هم بازی کردم در چند می گیری گریه کنی، پیشونی سفید، آقا و زن سنگی، پایتخت و … با هم متفاوت بوده اند. در مجموع تنوع در نقش را هر لحظه رعایت کرده ام.

اگر صبوری کردید و جواب نداد و فقط نقش های کلیشه ای پیشنهاد شد، چه کار می کنید؟
شاید اصلا کار نکنم.

خروس‌باز می‌ماندم داماد نقی نمی‌شدم

واژه های کلیدی: سریال | مجموعه | پایتخت5 | بازیگر | بازیگری | پایتخت 5 | بازیگری | خانواده | محسن تنابنده

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz