شاخه اندازی اطلاعات شناسنامه شناسنامه

شاخه: اندازی اطلاعات شناسنامه شناسنامه الکترونیکی خبر اقتصادی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی هزینه‌های میلیونی جهت موزیک هیأت‌ها!

برخلاف سال‌های گذشته که در مراسم عزاداری ایام تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) مردم بر اساس اعتقادات مذهبی فعالیت می‌کردند، این روزها جهت انجام بعضی امور در هیأت‌ها و

هزینه‌های میلیونی جهت موزیک هیأت‌ها!

هزینه های میلیونی جهت موزیک هیأت ها!

عبارات مهم : سیستم

برخلاف سال های گذشته که در مراسم عزاداری ایام تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) مردم بر اساس اعتقادات مذهبی فعالیت می کردند، این روزها جهت انجام بعضی امور در هیأت ها و تکایا هزینه های چند میلیونی دریافت می شود.

به گزارش ایسنا، در این میان، یکی از بخش هایی که بیشترین هزینه را به هیأت ها و تکایا تحمیل می کند، بخشی است که مربوط به هزینه های موزیک و اکوی آنها می شود. این در حالی است که پیش از این مراجع دینی بارها بر قبیح بودن استفاده از موزیک در هیأت های مذهبی تأکید کرده بودند.

هزینه‌های میلیونی جهت موزیک هیأت‌ها!

محسن محمدی از جمله شبیه خوانانی است که سال هاست در این زمینه فعالیت کرده هست. وی تأکید دارد در سال های گذشته شرایط اقتصادی و به خاص هزینه های مربوط به موزیک و اکو (دستگاه پخش صدا) شرایطی ایجاد کرده که به تدریج رونق کار شبیه خوانی کمتر و کمتر شده است است.

وی در این باره تأکید دارد که اکنون بانیان هیأت ها و تکایا در موارد متعدد از بعد هزینه های چند ۱۰ میلیونی موزیک و اکو برنیامده و علاقه ای جهت پرداخت به این بخش نشان نمی دهند.

برخلاف سال‌های گذشته که در مراسم عزاداری ایام تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) مردم بر اساس اعتقادات مذهبی فعالیت می‌کردند، این روزها جهت انجام بعضی امور در هیأت‌ها و

این شبیه خوان در عین حال اظهار کرد: سال گذشته ما تنها جهت یک چادر، موزیک و اکو بالغ بر ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه کردیم ولی در امسال هزینه ها از این هم بالاتر رفته و امکان اجرای ۱۰ روزه تعزیه جهت بسیاری از گروه ها وجود ندارد.

محمدی همچنین عنوان کرد: این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که در گذشته علاوه بر ۱۰ روز اول ماه محرم در سایر مناسبت های مذهبی نیز گروه های متفاوت به اجرای تعزیه می پرداختند.

وی با تأکید بر این که در حال حاضر یک شیپورزن جهت همکاری با هیأت ها رقمی معادل ۷ میلیون تومان طلب می کند، گفت: استدلال بسیاری از افراد آن است که از این راه زندگی می گذرانند؛ در حالی که این افراد شغل ثابت دارند.

هزینه‌های میلیونی جهت موزیک هیأت‌ها!

این تعزیه خوان در ادامه صحبت های خود به خوانندگانی که در بعضی از تکایا به نوحه خوانی می پردازند، اشاره کرد و گفت: حتی در بعضی موارد نوحه خوان هایی که حرفه ای تر هستند، مبالغ چندانی بابت خواندن نوحه در هیأت ها طلب می کنند.

محمدی در ادامه صحبت های خود با اشاره به بعضی دیگر از هزینه هایی که جهت هیأت ها و تکایا وجود دارد، گفت: امسال ما تنها جهت تعمیر زره های خود حدود ۳۵۰ هزار تومان پرداخت کردیم ولی البته زره هایی هم در بازار وجود دارد که جنس آنها به هیچ عنوان مرغوب نبوده و شاید اگر یک بار آنها را بر تن کنیم، دانه های آنها از جا کنده خواهد شد. جهت این نوع زره ها نیز قیمتی حدود ۲۴۰ هزار تومان تعیین شده است است.

برخلاف سال‌های گذشته که در مراسم عزاداری ایام تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) مردم بر اساس اعتقادات مذهبی فعالیت می‌کردند، این روزها جهت انجام بعضی امور در هیأت‌ها و

محمدی ادامه داد: سال گذشته یکی از افرادی که جهت ما به اجرای موزیک می پرداخت، بابت هر روز ۴۵۰ هزار تومان دستمزد می گرفت ولی امسال همین شخص تأکید دارد که جهت اجرای موسیقی در دسته های عزاداری روزانه ۷۰۰ هزار تومان خواهد گرفت که جهت ما پرداخت چنین هزینه هایی سخت هست. از سوی دیگر، افرادی که به اجرای موسیقی می پردازند، در این روزها چنان فعال هستند که از مدت ها قبل برنامه ریزی های مورد نیاز را انجام داده و اکنون فرصتی ندارند و بر همین اساس، در امسال اجرای یک مراسم شبیه خوانی جهت ما حدود ۲۰ میلیون تومان هزینه به همراه دارد.

اما مروری بر قیمت های بازار نیز گویای آن است که در حوزه موسیقی و موزیک که از سال های گذشته در تکایا رونق گرفته، هزینه های سنگینی وجود دارد. به عنوان مثال، در ایام محرم و صفر هر سال هیأت های زیادی سیستم های صوتی خود را زیاد کردن می دهند که این سیستم ها عبارتند از اکو، باند، میکسر، دایناکورد، میکروفن های معمولی و بی سیم، موتور برق و سیستم های وایرلسی که روی چرخ ها سوار می شوند و از سیم استفاده نمی کنند. از سوی دیگر، در هیأت ها ریتم های زنجیرزنی نیز به کار می رود که مشمول بر طبل، سنج و دهل بوده که در سال های تازه به آنها دمان و پرکاشن هم اضافه شده است است.

هزینه‌های میلیونی جهت موزیک هیأت‌ها!

بدین ترتیب هزینه های راه اندازی و راه اندازی یک دستگاه صدابرداری در هیأت های عزاداری و زنجیرزنی به شرط استفاده از باندهای ایرانی از جفتی سه میلیون تا شش میلیون تومان خواهد بود که این هزینه ها در صورت استفاده از باندهای خارجی به جفتی پنج تا ۱۴ میلیون تومان نیز می رسد. از سوی دیگر، دستگاه میکسر یا همان دایناکورد که کار تنظیم صدا را بر عهده دارد، قیمت های مختلفی داشته و در حال حاضر کمترین هزینه جهت خرید یک میکسر حدود چهار میلیون تومان است که البته این مدل ارزان ترین میکسرها به شمار رفته و مدل های بالاتر از آن، به ترتیب از ۱۲ تا ۴۰ میلیون تومان قیمت دارند. بر اساس بعضی مشاهدات، سیستم موزیک و ریتم هیأت ها که مشمول بر طبل می شود، قیمتی حدود ۳۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان داشته و جهت دهل نیز از ۱۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۲۰۰ تومان هزینه می شود. همچنین سنج از ۵۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان قیمت داشته و جهت پرکاشن هزینه هایی از ۷۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون تومان در نظر گرفته می شود.

همچنین جهت استفاده از سیستم وایرلس باید یک فرستنده و یک گیرنده صدا راه اندازی شود که جهت هر چرخ داخل دسته ها هزینه ای حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان نیاز هست. میکروفون های بی سیم و نسل تازه قیمت هایی از ۴۰۰ هزار تومان تا ۵ میلون تومان داشته و جهت هر چرخ حامل سیستم برقی که در میان دسته ها حرکت می کند، حدود دو تا سه موتور برق نیاز است که هزینه هر موتور برق از ۵ تا ۱۲ میلیون تومان جهت سیستم های کارکرده و ۱۴ تا ۲۵ میلیون تومان جهت سیستم های نو محسوب می شود.

اما درآمدزایی های صورت گرفته در ماه محرم به این موارد خلاصه نشده و طبق مشاهدات، حتی افرادی که جهت ذبح قربانی اقدام می کنند، هزینه ای بالغ بر ۲۵ هزار تومان جهت ذبح یک گوسفند دریافت می کنند.

واژه های کلیدی: سیستم | موزیک | میلیون | میلیونی | استفاده | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz